Los Alimentos Worksheets 4-9

Worksheet 1

This first worksheet is related to the Video that explains the use of the verb “gustar”… with short conversations. Right after is the answer key.

Worksheet 2

The worksheet allows students to practice ¿Cuánto cuesta? How much does it cost? in Spanish using food items. It is related to the following video. It also has an answer key.


March 31, 2021

GAME

I just posted a game at Teachers Pay Teachers that can take your child/student on a grocery shopping spree for $2.99! They will practice food items, likes and dislikes and saying food prices (numbers 0-60).

See the great deal HERE.